«

Osmanlı Mutfağı Yemek Tarifleri

 

Türk toplulukları ve Türk devletleri bilinen tarihe göre Orta Asya’dan Anadoluya gelene kadar bir çok farklı toplulukla etkileşime girmiş ve çeşitli kültürel etkileşimler yaşamıştır. Bu etkileşimler Orta Asya’dan gelerek Anadolu’ya yerleşen topluluklarla Osmanlı’ya da aktarılmıştır.

 

Osmanlı’da harmanlanan bu kültür yemeklere de yansımıştır. Kültür çeşitliği ile birlikte Anadolu topraklarının zenginliği Osmanlı saray mutfağında birleşince ortaya benzersiz bir yemek kültürü çıkmıştır. Osmanlı’nın üç kıtıya hakim olması, buraların yemek kültürünün Osmanlı mutfağına yansımasında büyük rolü olmuştur. Osmanlı mutfağı dünya mutfağının üç büyük mutfağından biridir. Bu şahane mutfağın biraz içeriğine bakalım. Tarif

 

Osmanlı Mutfak Yemeği

 

Osmanlı mutfağının genel yapısını pilav, et yemekleri, sebze yemekleri, çorbalar, deniz ürünleri ve tatlılar oluşturmaktadır. Bu yemeklerde kullanılan malzemeler, yapımında kullanılan yöntemler, yemeğin sunuluş şekli, yemek adabı da Osmanlı mutfağının ayrılmaz parçalarıdır.

 

Osmanlı mutfağında pilav önemli bir yere sahiptir. Her yemeğin yanında pilav sunumu yapılır. Pilav bulgur, pirinç veya kuskus kullanılarak yapılır ve pilavlar domatesli, üzümlü, nohutlu, salçalı, tavuklu olarak sunulur. Osmanlı da düğünlerde pirinç pilavının önemi büyüktür.

Çorbalara gelirsek akla ilk olarak RamazAan gelecektir. Çünkü Osmanlı mutfağında Ramazan ayına hususi olarak çeşitli çorbalar yapılır. Bu çorbalardan bazıları şu şekilde:

– Bademli çorba

 

– Kavata

 

– Süleymaniye

 

– Çeşm-i nigar

 

​​​​​- İlikli padişah çorbası

 

Et yemeklerinde av hayvanları, güvercin, tavuk, kümes hayvanları, balık, dana, koyun, kuzu gibi Eti’ler kullanılırdı. Et yemekleri genellikle soğan, sarımsak ve salça kullanılarak terbiye edilir. Tabi en önemlilerinden çerkes tavuğu ve hindi Osmanlı mutfağında sık kullanılmaktadır. Et yemekleri tandırda, güveçte, kuyuda, ızgarada, mangalda pişirilir. Et yemeklerinin yanında ise patlıcan salatası, patates kızartması, domates, közlenmiş biber ve çeşitli yörelere ait mezeler sunulurdu.

 

Sebzeli yemekler ise hem sulu hem de kuru yemekler yapımında sıkça kullanılmaktadır. Nohut, bezelye, taze fasulye, barbunya, patlıcan, pırasa, kabak, mercimek, kuru fasülye kullanılan sebzelerden bazılarıdır.

 

​​​​​​ Osmanlı’da Tatlılar

 

Osmanlı’da tatlılar sütlü tatlılar, meyve tatlıları ve hamurlu tatlılar olmak üzere üçe ayrılır. Tatlılarda şeker yerine bal kullanılır. Sütlü tatlı olararak, sütlaç, muhallebi, güllaç, kazandibi, keşgül, tavukgöğsü gibi tatlılar yapılırdı. Helvalar ise Osmanlı’da sevilerek tüketilen tatlılardır. Gül suyu ve badem kullanımı helvalarda fazladır.

 

Osmanlı’da şerbetin ayrıca önemi vardır. Yaz, kış her mevsim tüketilir ve özellikle misafirlere sunulurdu. Şerbetler bazı baharatların, bitki özlerinin, meyve özlerinin şekerle özleştirilmesiyle yapılmaktadır. Bu şerbetlere şifalı bitkiler de eklenerek hastalara da içirilirdi.

Osmanlı mutfağı yemek tarifleri bu şekilde şekillenmiştir.

 

 

Yazımıza oy verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Dünyada En Çok Tutan Yemek Tarifleri başlıklı makalemizde Çin Mutfağı, Fransız Yemekleri ve İspanyol Mutfağı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

erymuharrem Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *