«

Kilis tava tarifi

Malzemeler: 4 kişili hazırlanmaktadır

  • 500 gr yarı yağlı kıyma
  • 1 adet büyük boy kuru soğan
  • 5 adet orta boy yeşilbiber
  • 1 adet orta boy kırmızıbiber
  • 1 tutam maydanoz 3 diş
  • Sarımsak
  • Tuz
  • Karabiber
  • 1 tatlı kaşığı biber salçası
  • 1 yemek kaşığı dolusu domates salçası

 

Yapılışı: Kilis tava oldukça basit bir yapıma sahip ve bir o kadar da muhteşem lezzette olmaktadır. Bu bir fırın yemeğidir ve Kilis tava tarifi sayesinde artık ansızın gelen misafirlerinize dahi muhteşem bir lezzeti sunabileceksiniz. Öncelikle kıymamızı yoğuruyoruz ve bu işlem için normal köfte tarifleri gibi içerisine soğan vs. katarak işlemlerimizi tamamlıyoruz. Kıymayı özellikle de tepsimiz de en alt kısma koyacağımız için kendi suyuyla yanmamasını sağlayacağız. Önceden bu yüzden de fırınımızı ısıtıyoruz ve ısınan fırın içerisine katıyoruz, böylelikle de içerisinde ki buhar ile birlikte de artık daha iyi bir şekilde sulanacak ve en altta bulunan kıyma yanmayacaktır. Kıymanın en özel noktası ise hazır satılan harç alarak da içerisine katabilirsiniz. Sadece fazla katı olmaması için soğan vs. gibi işlemleri çok fazla yapmıyoruz. Olabildiğince göz kararı kıymayı katılaştırmayacak şekilde yaparak yoğuruyoruz ve fırına veriyoruz.

Pişme süresini yine aynı şekilde kıymanın pişimine göre göz kararı yapıyoruz ve pişmeye yakın bir süre de ise üzerine domateslerimizi ekliyoruz salçamızı ekliyoruz yeşilbiber ile de süslüyorsunuz. Soğanlarımızı koyuyoruz ve isteğe bağlı kimisi patates dahi koyuyor. Patlıcan vs. gibi çeşitlerle de süsleme işlemlerini gerçekleştiriyorsunuz ve domateslerin soğanların pişmesi için de bir süre daha fırında bekletiyorsunuz.

Kilis tava tarifi
Kilis tava tarifi

Kilis tava tarifi için artık sizler de en ideal lezzeti elde edecek ve bu tarif ile de en pratik yemeği de elde etmiş olacaksınız. Zahmeti az lezzeti büyük olan bu tarif sayesinde de artık sizler de ideal bir lezzeti ortaya koyarak harika bir şekilde de bu yemek ile misafirlerinize görsel şöleni de sunacaksınız. Çünkü kıyma üzerinde ki domates ve biberler harika bir görünümü kazandıracak ve resimde de olduğu gibi muhteşem bir görünüme sahip olan Kilis tava tarifi ile eşsiz lezzeti sunacaksınız.

 

Yazımıza oy verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Bilecik köfte tarifi başlıklı makalemizde Bilecik Köfte ve Bilecik köfte tarifi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Yemek Zamanı Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *