«

Malzemeler: Beş çay bardağı ince köftelik bulgur, yarım kilo kıyma, yarım kilo soğan, bir çay bardağı zeytinyağı, karabiber, pul biber, tuz, bir çay bardağı irmik, bir çay bardağı un ve iki su bardağı su gereklidir.

li Köfte Tarifi - İçli Köfte Tarifi
İçli Köfte Tarifi

Özellikle de Akdeniz bölgesin de çok sevilen bu içli köfte tarifimiz de öncelikle kıymayı soğanı baharatları bir tava ya da tencere de kavuruyoruz. Akabinde kavrulan bu kıymayı soğuması için ortalama olarak iki saat bekletmemiz de yarar vardır. Çünkü kıyma tamamen harcı bünyesin de hapsederek daha fazla lezzet verecek daha iyi bir şekilde de tadını oluşturacaktır. Beş bardak bulgur, bir bardak irmik ve iki su bardağı su ile ıslayacağız. Bunu yapma amacımız bulgurun şişmesini ve yumuşamasını sağlayacaktır. En az yarım sat dinlendirilmesi gerekmektedir böylelikle de bulgur daha güzel bir kıvamı oluşturacaktır. Dinlenen bulgurun içerisine bir yemek kaşığı biber salçası, bir tatlı kaşığı tuz, bir tatlı kaşığı karabiber konularak hamur kıvamına gelene kadar en az yarım saat yoğrulmalıdır.

 

li Köfte Tarifi 1 - İçli Köfte Tarifi
İçli Köfte Tarifi

Yoğurduğumuz bulgura şekil vererek daha öncesinde kavurduğumuz ve iki saatlik soğumaya bıraktığımız kıymayı şekil verdiğimiz köfte bulgurunun içerisine dökeceğiz ve ağzını kapatacağız. Bulgurun şekli bir daire ya da oval şekilde olmalıdır içerisine parmağımızla çukur açılmalıdır, böylelikle de kavurduğumuz ve dinlendirdiğimiz kıymayı içerisine katık yapabileceğiz.

İçerisine doldurduğumuz köfte artık pişme noktasına geldi, bu konuda da haşlama ya da kızartma hatta isteğe bağlı mangalda dahi pişirilebilir. Akdeniz ve Ege yöresinde sıkça yenilen içli köfte tarifi için püf nokta yoğrulan bulgur ve harçları ile kavrulan kıymanın yeteri derece de dinlenmesidir. Böylelikle de pişme esnasında herhangi bir dağılma yapmaz.

li Köfte - İçli Köfte Tarifi
İçli Köfte

Kıymanın kuzu kıyma olması tercih edilir ve içerisinde kuyruk yağı olması daha fazla lezzet katmaktadır. Tüm bu işlemler yapıldıktan sonra afiyetle yenir, fakat içli köfte dağılmaması için özellikle de haşlama yapanlarda suyun içerisine limon tuzu eklemeniz bu dağılmayı önleyecektir. Kolesterol olanlar için özellikle de bu haşlama daha ideal olacaktır ve yağda kızartmak yerine haşlama tercih edilebilir.

Yazımıza oy verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Çılbır Yemek Tarifi başlıklı makalemizde 4 kişilik yemek tarifleri, Çılbır ve Çılbır yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Yemek Zamanı Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *