«

Dünya üzerindeki her bölgenin ve her ülkenin sahip olduğu kültürlere ait birtakım özellikleri vardır. Bunlardan bir tanesi ise kendilerine has olan lezzetleridir. Ülkemizdeki yedi bölgenin her birinde ayrı ayrı lezzetler bulunmaktadır ve bu lezzetleri tatmak için insanlar bölge bölge geziyorlar. Merak edilen, yemek tarifleri araştırılan bir bölge ise Güneydoğu Anadolu bölgesidir.

Bu Bölgenin Yemeklerinde Kullanılan Ürünler Nelerdir?

Bu yörede yaşayan insanların kullandığı ürünler ve bu ürünlerin kullanım şekilleri, kendi yemeklerine has tatlarının olmasında büyük bir etkendir. Mutfaklarında en çok bulgur ile buğday kullanırlar. Mercimek, nohut gibi bakliyatları da sıklıkla kullanırlar. Et ve süt ürünlerini de yemeklerinde bolca kullanırlar ve kırmızı et olarak genellikle koyun etini kullanırlar. Bulgurları, buğdayları, etleri ve diğer birçok kullandıkları malzemeleri bolca baharatlarla, salçalarla karıştırarak değişik yemekler elde ederler. Bu bölgede büyük oranda hayvancılıkla geçim sağlandığı için bu durum etli yemeklerin bolca yapılmasına temel oluşturmuştur. Kebapları çok ünlüdür ve sebzeli, meyveli olarak birçok ürünle beraber hazırlanabilir.

Bu Bölgede Sıklıkla Yapılan Yemekler Nelerdir?

Et ve et ürünlerinden başlarsak, patlıcan kebabı, yenidünya kebabı, kemeli tike kebabı, yoğurtlu kebap, büryan, soğanlı kebap, domates kebabı, haşhaş kebabı gibi birçok kebap çeşitleri bulunduğu gibi kelle paça, incik haşlama, soğan tavası gibi birçok etli yemekleri de ünlüdür. Aynı zamanda birbirinden lezzetli pilavları da insanların tarif aradığı yemekleridir. Pilavların çeşitleri ise şunlardır: Mercimekli pilav, duvaklı pilav, şehriyeli pilav, meyhane pilavı, mığrıbi pilavı. Bunların yanında çiğ köfte ve içli köfte gibi iç pilav türleri de bulunmaktadır. Çorbalarını genellikle mercimek ve bulgurla yaparlar.

Lebeniye, alaca çorba, yoğurtlu çorba, keme çorbası gibi çeşitleri vardır. İsot ve salçayı yemeklerinde bolca kullanırlar ve harika bir lezzet verirler. Bu bölgede baklava yaygın olarak görülür. Fıstık ezmesi, fıstıklı kadayıf, burma kadayıf, revani, şöbiyet, şıllık, tene helvası gibi sütlü veya şerbetli çeşitli tatlıları bulunur. Kendilerine özel olan bir de kahve çeşitleri bulunmaktadır. İsmi Mırra’dır. Hazırlaması biraz emek isteyen bir kahvedir fakat oldukça lezzetli ve yaz aylarında serinlemek için de tercih edilen bir içecektir.

Yazımıza oy verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Doğu Anadolu Bölgesi Yemek Tarifleri başlıklı makalemizde Bulgur Pilavı ve HANGEL hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

erymuharrem Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *