«

Ege Bölgesi Yemek Tarifleri

            Türk mutfağı lezzetleri oldukça zengin çeşitliliğe sahiptir. Ülkemizin, her yöresine ait farklı farklı yemek çeşitleri hatta aynı yemeğe ait farklı tarifler bulunmaktadır. Her bölgemizin, her şehrimizin değişik damak tatları mevcuttur. Ege bölgemizin de ülkemizdeki diğer bölgelerden farklı olarak çok sayıda yemek çeşidi ve yemek tarifi bulunmaktadır. Ege bölgemizde zeytin çok yetişmekte olan bir ürün olduğundan, bu bölge zeytin yağlı yemek tarifleri ile ön plana çıkmaktadır. Tabi ki zeytin yağsız olarak da onlarca tarif mevcuttur. Ancak bu yazıda, ege bölgesine has meşhur olmuş iki zeytinyağlı yemek tarifi verilecektir.

 Zeytin Yağlı Enginar Dolması 

Zeytin Yagli Enginar Dolmasi 300x225 - Ege Bölgesi Yemek Tarifleri
Zeytin Yagli Enginar Dolmasi


 Enginar dolması çok lezzetli bir yemek türüdür.  Enginar sebzesi yoğun olarak İzmir’de yetişen bir sebze türüdür. Yılın sadece ilkbahar mevsiminde yetişmesi neden ile çok kıymetli bir sebzedir. Bu nedenle diğer mevsimlerde tüketilmesi için enginar konserveleri marketlerde satışa sunulmaktadır. Ancak, konservede sunulan hali ile dolma yapılamamaktadır. Dolma için mevsiminde koparılmış taze enginara sahip olmanız gerekmektedir. Zeytin yağlı enginar dolması tarif şu şekildedir:
Malzemeler:
4 Adet Taze Enginar
2 Su Bardağı Kırık Pirinç
Yarım Demet Dere Otu
Tuz
Sıcak Su
Zeytinyağı
Hazırlanışı:

Öncelikle pirinç sıcak suda 10-15 dakika beklemeye alınır. Daha sonra enginarların ortası bir bıçak yardımı ile çukur olacak şekilde temizlenir. Dere otunu ince ince kıyılır, sudan alınan pirinç 3 yemek kaşığı zeytin yağı, tuz ve dere otu ile birlikte bir tencerede 5-10 dakika kavrulur. Hazırlanan bu iç harç, bir kaşık yardımı ile içi oyulmuş enginarların içine ve yaprak aralarına iyice doldurulur. Daha sonra bu içi dolu enginarlar uygun bir tencereye yerleştirilir. Her bir enginarın üzerine, bir yemek kaşığı zeytin yağı dökülür. 5 su bardağı sıcak su tencereye eklenir. Kısık ateşte 30-35 dakika pişmeye bırakılır. Piştikten sonra kapak hemen açılmaz 20 dakika demlenmesi beklenir.

Zeytin Yağlı Börülce Salatası

Zeytin Yagli Borulce Salatasi 300x198 - Ege Bölgesi Yemek Tarifleri
Zeytin Yağlı Börülce Salatası
Malzemeler:
Yarım kg taze börülce
1 adet soğan
1 adet limon
Yarım çay bardağı zeytinyağı
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı pul biber

Hazırlanışı:

Börülceler bir parmak büyüklüğünde parçalara ayrılır. Daha sonra yumuşayıncaya kadar haşlanır. Haşlandıktan sonra soğuması beklenir. Soğan ince ince kıyılır. Kıyılan soğan, tuz, pul biber ve zeytin yağı börülceye eklenerek karıştırılır. Böylece salata hazır hale gelir.

Yazımıza oy verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Osmanlı Mutfağı Yemek Tarifleri başlıklı makalemizde ​​​​​​ Osmanlı'da Tatlılar, - Bademli çorba ve İlikli padişah çorbası hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

erymuharrem Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *