«

Çılbır özellikle de öğrencilerin en çok sevdiği pratik yemek türlerinden birisidir, çiğ yumurtanın kaynatılmış suya kırılarak haşlanması ile oluşan bir tür yemektir. Çılbır yemeğinin üzerine isteğe bağlı olarak sarımsaklı  ya da sarımsaksız yoğurt, kızartılmış tereyağı, pul biber eklenerek servis edilmektedir. Öğrencilerin çok sevmiş olduğu yemeği hazırlamak oldukça pratik ve bir o kadar da hızlı olmaktadır. Şimdi sizlere Çılbır tarifinin püf noktalarını belirteceğiz ve bu pratik yemeğin bünyemizde ki faydalarını da sıralayacağız.

Öncelikle vereceğimiz bu tarif ortalama dört kişi için geçerlidir, sizler kaç kişilik yapacaksanız eğer malzemeleri kişi sayısına göre azaltabilirsiniz. Çılbır yemeği Ege bölgesine has bir yemek türüdür ve özellikle de yatılır üniversitelerin yurtlarında çok sık çıkan yemek türlerinden birisidir.

Dört kişilik çılbır yemeği için öncelikle 12 adet yumurta gereklidir, geniş bir tencere de ya da tavada suyu kaynatıyoruz, içerisine ise tıpkı makarna haşlar gibi sadece suya bir miktar tuz atıyoruz. Yumurtaları hiç çırpmadan doğrudan suyun içine kıracaksınız, yumurtaların dağılmamasına dikkat ediniz, bunun için de suyun çok fazla kaynamaması gerekmektedir. Yani su fokurdama derecesine geldiği anda ocağı bir kademe kısıyorsunuz. Böylelikle de yumurtaları doğrudan içine kırdığınız da bir bütün halde kalıyor ve sıvı olan yumurta sıcak suya temas ettiği anda katılaşarak haşlanmış yumurta kıvamını alıyor.

Yumurtalar isteğe bağlı rafadan haşlar gibi belirli bir derece de tutarak akabinde kevgir ile bir tepsiye ya da geniş bir tabağa alıyorsunuz. Yumurtaların tamamı bu şekilde haşlandıktan sonra servis tabağına aldığınız yumurtaların üzerine sos eklemeye geçiyoruz. Servis tabağına almış olduğumuz bu yumurtaların üzerine yoğurt ekliyoruz ve tavada tereyağı ile pul biberi kızartarak tıpkı bir mantının üzerine hazırladığımız sos gibi yumurtaların üzerine ekliyoruz. Çılbır yemeğimiz hazır oluyor ve afiyetle yeme kısmına geçiyoruz, bu arada çılbır her zaman sıcak yenen bir yemek olduğu sanılmaktadır fakat tıpkı mantı gibi ne sıcak ne de soğuk yenilmesi daha hoş olacaktır. Çünkü yoğurdu döktüğünüz anda ister istemez yumurta soğuyacak ve akabinde pul biberli tereyağı ile yeniden ılık hale gelecektir.

Faydaları: Su da haşlanmış (kaynamış) yumurtalar kalbe giden damarları açar ve kalp sağlığı için en ideal besinlerden birisidir…

lbır Yemek Tarifi 300x200 - Çılbır Yemek Tarifi
Çılbır Yemek Tarifi

Malzemeler

Dört Kişilik Hazırlanmıştır:

12 Adet Yumurta (Kişi başı üç yumurta)
100 Gram Tereyağı
500 Gram Yoğurt
Bir Tutam Tuz ve Pul Biber

Yazımıza oy verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi Yemek Tarifleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yaz

Yemek Zamanı Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *