«
            Gelişen teknoloji ile birlikte bugün birçok kişi Web siteleri, yazılı basın, sosyal medya mobil uygulamalar sayesinde yemek yapabilmektedir. Özellikle artık Hayatımızda önemli bir yer edinen mobil uygulamalar sayesinde kişi kendi damak tadı, sunumu ve yöresel yorumlarıyla kendine Özgün bir mutfak kültürü oluşturmuştur. Videolu yemek tarifleri de bu kültürü oluşturmada başı çekiyor diyebiliriz.

Videolu Yemek Tariflerinde Ölçü

Yemek yapmaya başlayan yeni biri için ölçüler çok önemli bir yer teşkil eder. Göz kararı ile yapılan yemekler genelde ev hanımlarının ve tamamen bu konuda hiçbir profesyonel veya amatör bilgisi olmayan sadece kendi deneyimleriyle yola çıkarak yemek yapan kişiler kullanır. Yemek yapmaya başlayacak biri bir yemek tarifi videosu izlemeye başladığında tamamen videoda gösterilenlerin birebir kopyası mı uygulamaya çalışır.

Fakat bu yanlış bir metottur. Videoda kullanılan malzemeler, ölçü kapları ve diğer materyaller kişinin kendi Mutfağındaki ekipmanlarıyla aynı olmayabilir. Örneğin; tarifin videosunda bir bardak sıvı yağ kullanılıyorsa tarife uygulayan kişi kendi elindeki standart bir bardak kullanacaktır. Standart bardak ölçüsü 200 ml dir. Ancak videodaki kullanılan bardak 250 ml veya çok istisnai olarak 180 ml olabilir. Böyle bir durumda istenilen lezzet yakalanmaz.

İzleyerek Mi Okuyarak Mı?

Her insanın öğrendiklerini anlayabilme ve yorumlayabilme yeteneği farklıdır. Kimi insan aynı konunun filmini izlemeyi severken kimi insanda kitabını okumayı sever. Videolu yemek tariflerini diğer metotlardan ayıran en önemli özellik yapılan işi sırasıyla tatbik edebilmektir. Kullanılan malzemenin miktarı, çeşidi, rengi, boyutları açıkça görülür. Hazırlanış kısmına gelindiğinde ise pişirme, kavurma, haşlama teknikleri ve suresi daha iyi uygulanabilir.

Adım Adım Uygulamak

Her tarif adım adım uygulayarak yapılmaz. Örnek vermek gerekirse; bir hamur işi tarifinde Video da sizden önce iç harcının yapılması istenebilir ancak siz bu iç harcı yaparken daha önceden hamur için malzemelerin hazırlanması ve yoğurulması için bir süre gerekir. Ayrıca siz bu sürede hamuru yoğurup dinlendirmeniz gerekebilir. Tarifin durumuna göre de hamurun yoğurulma ve dinlendirme süreleri vardır. Bu süre uygulanmadığı takdirde hem vakit kaybedilmiş olur hem de istenilen tadı elde edemeyebilirsiniz.

Videolu Yemek Tarifleri
4 (80%) 1 vote[s]

Bir önceki yazımız olan En Beğenilen 3 Yemek Tarifleri başlıklı makalemizde kasap köftesi, Kasap Köftesi Tarifi ve Patlıcan Yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

erymuharrem Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *