«

Sütlü tatlıların şahı olan sütlaç, her evde mutlaka yapılan özellikle annelerin klasiği olan bir tatlıdır. Sütlü olması nedeni ile oldukça hafif bir tatlıdır. Birçok insan sütlacı çok sevmesine rağmen her zaman annelerini yaptığı sütlacın tadını bulamadıkları için yemek istemezler. Bu tarif tam da anne sütlacı tadını arayanlar için. Anne sütlacı sevenler mutlaka bu tarifi denemelidir. Klasik anne sütlacı sevenlerin vazgeçilmez tarifi olacaktır. Tarif defterinize ekleyerek sevdiklerinizi bu lezzet ile mutlu edebilirsiniz.

Sutlac Icin Gereken Malzemeler 300x200 - Anne Sütlacı Tarifi ve Anne Sütlacı Nasıl Yapılır
Sütlaç İçin Gereken Malzemeleri

Sütlaç İçin Gereken Malzemeler

l 2 su bardağı pirinç
l 2.5 su bardağı toz şeker
l 3 litre süt
l Tercihen vanilya ya da limon kabuğu rendesi
Pirinçleri haşlamak içinse 5 su bardağı su gerekli olacaktır.

Sutlac Yapilisi 300x200 - Anne Sütlacı Tarifi ve Anne Sütlacı Nasıl Yapılır
Sütlaç Yapılışı

Sütlaç Yapılışı

Sütlaç için öncelikle bir tencereye pirinçler yıkanıp alınır. Daha sonra üzerine 5 su bardağı su eklenir ve pirinçler açılana kadar pişirilir. Yani ortalama 15 20 dakika kadar bir haşlama süresi yeterli olacaktır. Daha sonra haşlanan pirinçlerin üzerine 3 litre süt eklenir. Bu aşamada pirinçler bir miktar suyun içerisinde olacaktır. Bu suyu süzmeden süt eklenir. Süt de kaynamaya başladıktan sonra sütün ve pirinçlerin ham tadı geçene kadar kaynatılır. Bu tadın geçmesi için 20 dakika yeterli olacaktır. Son olarak şeker de eklenir ve 10 dakika kaynatılır. Sütlacın altı kapatılır ve damak tadına göre vanilya ya da limon kabuğu eklenir. Sade sevenler hiçbir şey eklemeden de servis edebilir. Sütlacın üzeri kaymak tutacağı için soğumadan hemen servis kaselerine almak gerekir. Kaselere aldığınız sütlacı ister sıcak ister soğuk zevkinize göre servis edebilirsiniz.

Sutlac servis onerisi Tarcin - Anne Sütlacı Tarifi ve Anne Sütlacı Nasıl Yapılır
Sütlaç İçin Servis Önerisi

Sütlaç İçin Servis Önerisi

Sütlacı servis ederken üzerine tarçın dökerseniz hem daha lezzetli olur hem de şekeri dengede tutarak kan şekerinin yükselmesini önler.

Yazımıza oy verebilirsiniz

Bir Cevap Yaz

erymuharrem Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *