«

Karadeniz mutfağının Türk mutfağına kazandırdığı Mıhlama tarifi, her yöreden mutfakta kendisine yer bulmayı başarmaktadır. Farklı yörelerde Kuymak olarak da bilinen Mıhlama, Karadeniz ürünleri kullanılarak yapıldığında lezzeti ile kendisin tadanları hayran bırakmaktadır. Yapılışının kolay olması, lezzetinin her damak tadına hitap etmesi ve hazırlandığı tava ile servis edilmesi mıhlamayı lezzetinin yanı sıra pratik hazırlanan bir yemek olarak ön plana çıkartmaktadır.

Mıhlama İçin Hangi Malzemeler Kullanılır?

Karadeniz Bölgesi’ne has malzemelerle gerçek lezzetini sahip olan Mıhlama, birebir aynı lezzeti vermese de marketlerden alınan benzer Mıhlama malzemeleri ile yapılabilmektedir. Mıhlama yemek için Karadeniz’e gitmek istemiyorsanız aşağıdaki listede yer alan malzemeleri temin etmeniz ve püf noktalarına dikkat ederek yapılış sırasını takip etmeniz yeterlidir:

  • 4 yemek kaşığı mısır unu,
  • 4 yemek kaşığı Trabzon Tereyağı,
  • 300 gram Trabzon Kaşar Peyniri,
  • 2 su bardağı içme suyu

Mıhlama Nasıl Yapılır?

4 kişilik Mıhlama yapılışı için 20 dakikalık süre yeterli gelmektedir. Kısık ateşte pişirilen ve tadı damakta kalan Mıhlama için aşağıdaki sıralamayı takip etmeniz yeterlidir:

  • Kısık ateşteki tavaya tereyağını atarak kabarcıklar oluşana kadar tereyağını eritin. Yanmasına izin vermeyin.
  • Mısır ununu ilave ederek tahta kaşık yardımı ile tereyağıyla birlikte karıştırın. Püf nokta mısır ununu azar azar ilave etmektir.
  • Mısır unu renk alana kadar karıştırmaya devam edin ve ardından suyu ilave edin.
  • Su ilavesinin ardından kısık ateşte pişirmeye devam ettiğiniz mıhlamayı karıştırmaya devam edin.
  • Tereyağı üste çıkarak renk alana kadar mıhlamayı kısık ateşte arada karıştırmayı ihmal etmeden pişirin.
  • Tereyağı üste çıkarak renk almasının ardından mıhlamayı ocaktan alarak hemen servis etmeniz gerekir. Herhangi bir kaba mıhlamayı boşaltmak veya ocaktan aldıktan sonra bekleme yapmak tereyağının donarak mıhlamanın lezzetini kaybetmesine neden olacaktır.

Mıhlama Kaç Kaloridir?

Mıhlama kalori değeri yüksek bir yemektir. Karadeniz mutfağının vazgeçilmez lezzeti mıhlamanın içeriğinde yer alan tereyağı ve kaşar peyniri nedeniyle yağ oranı yüksektir. 100 gram ı220 kalori gelen mıhlamanın kilo veya yağ kontrolü sürecinde olan kişilerce tüketilmesi önerilmemektedir.

Mıhlama Tarifi – Malzemeleri , Nasıl Yapılır?
5 (100%) 1 vote[s]

Bir önceki yazımız olan Muhteşem Bayatlamayan yastık poğaça tarifi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yaz

erymuharrem Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *