«

Elma sirkesi dünyanın en eski ve en kullanışlı doğal ilaçlarından sayılır. İçerisinde pek çok faydalı bakteri vardır ve bunlar tüm vücut sağlığımız üzerinde harikalar yaratabilir. Aşağıda, elma sirkesinin faydaları nelerdir sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Elma Sirkesinin Faydaları

  1. Vücudun pH seviyesini korumaya yardımcı olur

Organik elma sirkesi her ne kadar asidik görünse de, tüketildiğinde alkali hale gelir ve bu da sağlığınız için çok önemlidir. Bunun için, her gün suyla seyreltilmiş bir miktar elma sirkesi tüketebilirsiniz.

 

  1. Kan Şekerini Düzenlemeye Yardımcı Olur

Özellikle tip 2 diyabet hastaları ve bu riski taşıyanlar, öğünlerle birlikte elma sirkesi tükettiklerinde hem metabolizmaları gelişir hem de kan şekeri seviyeleri düşer. Ayrıca, yatmadan önce 1 su bardağı suya 1 çorba kaşığı elma sirkesi katarak içmek de şeker hastaları için son derece faydalı olacaktır.

 

  1. Elma sirkesi kan basıncının düşmesini sağlar

Elma sirkesinin faydalarından bir diğeri, kan basıncını düşürerek kalp hastalıkları riskini azaltmasıdır. Yanı sıra, elma sirkesi vücudun sodyum seviyesini dengelemeye ve optimal kan basıncını korumaya yardımcı olan potasyum ve magnezyum içerir.

 

  1. Karaciğer ve diğer organları temizler

Bazı araştırmalar, elma sirkesinin özellikle karaciğer detoksu için etkili olduğunu ve sağlıklı kan dolaşımına yardımcı olabileceğini göstermiştir. Elma sirkesinin faydaları bu kadarla sınırlı değil, aynı zamanda toksinlerden arınmanızı sağladığından, bağışıklık sistemini güçlendirir, gün içerisinde ihtiyacınız olan enerjiyi sağlar ve lenf düğümlerini temizler.

 

  1. Candida mantarının gelişimini engeller

Elma sirkesi doğal enzimler bakımından zengindir ve bunu tüketmek, vücuttaki candida mantarını ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Candida mantarı, hafızanın zayıflaması, yorgunluk, baş ağrıları, depresyon ve çeşitli enfeksiyonlar gibi birçok farklı sağlık probleminden sorumludur. Aslında, vücutta doğal olarak oluşan ve faydalı bir maya olsa da, aşırı çoğalmaya başladığında tehlikeli olabilmektedir. Elma sirkesi, bağırsaklarda bulunan sağlıklı bakteriler için probiyotik olarak hareket eder ve iyi bakterilerin çoğalmasına yardımcı olur. Ayrıca, candida gibi mayaları besleyen zararlı besinleri yok eder

 

  1. Sindirim hastalıklarına iyi gelir

Sindirim bozuklukları söz konusu olduğunda elma sirkesi tam bir kurtarıcı olabilir. Zira, sindirim suyunu besler ve gıdaların sindirilmesine yardımcı olur. Hazımsızlık, şişkinlik, gaz ve mide ekşimesi gibi sorunları etkili ve hızlı bir şekilde ortadan kaldırır.

 

* Birçok sindirim rahatsızlığının tedavisinde etkili olsa da, ülseriniz varsa elma suyu tüketmek rahatlamanızı sağlamayabilir.

 

  1. Kilo verme sürecini hızlandırır

1 su bardağı suya 2 çay kaşığı sirke ekleyip gün boyunca içmeniz sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlar. Elma sirkesi tokluk hissi verir, metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımına yardımcı olur. Düzenli olarak her gün elma sirkesi tükettiğinizde, ortalama 3 ay içinde karın, bel ve basen bölgelerinde incelme ve genel vücut ağırlığınızda gözle görülür bir azalma olacaktır. Aşırıya kaçmamaya dikkat edin.

 

  1. Osteoporozu önlemeye yardımcı olur

65 yaş üstü kadınların çoğunda osteoporoz riski vardır. Bu hastalığın kemiklerinize zarar vermeden önce önlenmesi önemlidir ve elma sirkesi, osteoporozun önlenmesi için önemli bir mineral olan kalsiyum açısından zengindir. Dahası, besin emilimine yardımcı olduğundan, osteoporoz riskini azaltmak için kullanabileceğiniz en iyi doğal ilaçlardan biridir. Elma sirkesini her öğünle birlikte tükettiğinizde, kemiklerin güçlenmesini sağlayan kalsiyum emilimini arttıracaktır.

 

  1. Yaşlanma sürecini yavaşlatır

Elma sirkesinin faydaları denince cilt üzerindeki etkilerinden bahsetmemek olmaz. Zira yaşlanmayla birlikte beliren kırışıklık ve sarkmaları önleme konusunda oldukça etkilidir. İçerisinde bulunan antioksidanlar, yaşlanma belirtilerini hafifletmeye ve hatta ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Düzenli olarak suyla seyreltilmiş elma sirkesini, pamuk ya da temiz bir bezle yüzünüze uygulayın ve yarattığı farka tanık olun.

 

  1. Elma sirkesi saç sağlığını korur

Uzun bir süredir şampuan alternatifi olarak kullanılan elma sirkesi, saçların daha temiz olmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda gözenekleri açarak daha hızlı uzamasını sağlar, saç tellerini güçlendirir, kırılmaları ve saçların dökülmesini önler. Saçlarınızı her zamanki gibi yıkadıktan ve duruladıktan sonra, 1 bardak suya 3 kaşık sirke karıştırın ve bu karışımı saçınıza döküp, kan dolaşımını arttırmak için bir kaç dakika masaj yapın. Ardından saçlarınızı iyice durulayın.

 

Yazımıza oy verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Jojoba Yağının Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde bitkisel yağ, bitkisel yağı ve cilt hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

erymuharrem Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *