«

Alternatif tıp başta olmak üzere kozmetik ve sağlık ve cilt bakım sektöründe de yer bulan at kestanesi içeriğindeki etken maddelerle faydalı olan bir bitkisel üründür. At kestanesi tohumu, çiçeği, yaprakları, ağacı veya kabuğundan elde edilen bitki özü hemen her alanda kullanılabilmektedir.

Etkili bir antioksidan özelliğinin yanı sıra iltihap giderici özelliğe de sahip olan at kestanesi damarların büzülmesini sağlayarak ağrıyı dindirmektedir. Varisli damarlar, romatizma, kas sistemleri ağrısı, ödem tedavisi, burkulma ve morluklar için de faydalı olan bir bitkidir.

Doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri arasında alternatif tıpta önemli bir yere sahip olan at kestanesi bitkisel yağı ile sıklıkla kullanılmaktadır.

Ayrıca at kestanesi içeriğindeki etken maddeler sayesinde tıraş ürünleri, duş jelleri, trem, losyon ve güneş bakım ürünleri gibi kozmetik ürünleri içeriğinde de yer alabilmektedir.

At Kestanesi Yağı Neye İyi Gelir?

Damarlar İçin Faydalıdır: At kestanesi içerisindeki aeskin maddesi damar sağlığının korunmasını desteklemektedir. Kronik venöz yetmezlik, ödem, hemoroid gibi sağlık sorunlarını tedavi etmeye yardımcıdır. Varis tedavisinde varis çorabı gitmekle eş değer bir etkiye sahip olan at kestanesi yağı kılcal damar duvarlarında protein parçalanmasının önüne geçmektedir.

Örümcek davar duvar sorunu için kan dolaşımını düzenlemeye yardımcı olan bitkisel yağ etken maddesi sayesinde damar problemlerine karşı savaş açmaktadır.

Varis ve örümcek damar sorunun gidermek için bir çay kaşığı atkestanesi yağı içerisine 1 çay kaşığı üzüm tohumu yağı ekleyerek uyumadan önce bölgeye yağı sürerek yatmanız yeterli olacaktır. Dilerseniz at kestanesi yağı içerisine üzüm tohumu yağı yerine zeytinyağı da kullanabilirsiniz. Düzenli olarak sorunlu bölgeye uyguladığınızda damar problemlerini hafifletebilir ve tüm damar sorunlarından kurtulabilirsiniz.

Romatoid Artriti Tedavisinde Kullanılır: İltihabı önlemeye yardımcı özelliğiyle ağrı kesici özelliğe de sahip olan at kestanesi yağı romatizmal ağrılar, eklem ağrıları ve burkulma gibi sağlık sorunlarını tedavi edebilmektedir.

Özellikle sporculara uygulanan masaj ürünleri arasında yerini alan ürün romatoid artrit(eklem iltihaplanması) sorununu gidermektedir. At kestanesi yağı içerisine eşit miktarda zeytin yağı karıştırarak ağrıyan bölgelere günde iki kez bu karışımla masaj yapmanız başta eklem iltihaplanması olmak üzere tüm eklem ve ağrı sorunlarının giderilmesine yardımcı olacaktır.

Yaşlanma Karşıtı Etkisi Bulunmaktadır: At kestanesi yağını yaşlanma karşıtı bir tonik olarak kullanabilirsiniz. İçeriğindeki etken maddeler ciltteki kan dolaşımını destekleyerek cilt tonunu dengelemektedir. Kılcal damarları güçlendirmesi ve kırışıklığı gidermesiyle cildin daha gergin bir görünüme kavuşmasını sağlayan bitkisel yağ selülit başta olmak üzere pek çok cilt bakım ürünleri içerisinde de yerini almaktadır.

Daha genç bir görünüm, sağlıklı ve parlayan bir cilde sahip olmak istediğinizde 4-5 damla at kestanesi yağı içerisine 50ml kadar E vitamini yağı ekleyerek nemlendirici kreminizle homojen bir kıvam alana kadar karıştırın. Uyumadan önce süreceğiniz nemlendirici kreminiz cildinizin daha genç görünmesine katkı sağlayacak.

Ayak ve bacak sağlığı için kullanılır: Ayakta geçirdiğiniz uzun saatler yorgunluk hissini en çok bacaklarda ve ayaklarda hissettirmektedir. Uygulayacağınız bölgeye göre eşit miktarlarda at kestanesi yağı içerisine zeytinyağı kullanarak bacak bölgesi ve ayaklarınıza masaj yapabilirsiniz. Ağrıyan bölgelerde masaj yapılarak emilimi sağlanan karışım 15-20 dakika bir bez sarılarak bekletilmesi gerekir. Daha sonra yıkayarak temizleyeceğiniz cildinizde ağrının büyük ölçüde dindiğini ve rahatladığınızı sizlere hissettirecek.

At Kestanesi Yağı Nasıl Kullanılır?

Cilt bakımınız için bir pamuk yardımıyla at kestanesi yağını cildinize masaj yaparak sürebilirsiniz. Yorgunluğun giderilmesi için tercih edeceğiniz at kestanesi yağını ağrıyan bölgelere dairesel hareketlerle masaj yapmanız önerilir. Dilerseniz ılık su dolu küvet içerisine birkaç damla bitkisel yağdan damlatarak da kullanabilirsiniz. Damar problemleri için günde iki kez sabah akşam uygulayacağınız bölgelerde masaj yöntemi etkili olacaktır.

At kestanesi yağı ağızdan alınmak kaydıyla harici olarak dışarıdan kullanılması gerekir.

At Kestanesi Yağının Zararları Nelerdir?

At kestanesi yağının sağlık için pek çok faydası bulunsa da ağız yoluyla kullanımı kesinlikle tavsiye edilmez. İçeriğindeki bazı etken maddelere zehirli olduğundan tehlikeli durumlara yol açabilir.

Deri yoluyla kullanımında herhangi bir zararı bulunmayan at kestanesi yağını önlem almak amacıyla kullanmadan önce bileğin iç kısmına az bir miktar uygulayarak test edilmesi gerekir. Her insanda görülmese de alerjik reaksiyon gelişimi bazı kişilerde gözlemlenebilmektedir.

Hamile ve emziren bayanlar, diyabet hastaları, karaciğer ve böbrek sorunu olanlar, kanser hastalığıyla mücadele edenler gibi çeşitli sağlık problemi olan kişilerin uzman bir hekim kontrolünde kullanması tavsiye edilir. Cilt sağlığı sorunları için kullanılacak ürünlerde bulunan at kestanesi yağı için de ürünü kullanmadan önce doktorunuza başvurmanız gerekir.

Yazımıza oy verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Limonlu Su İçmenin Faydaları ve Zayıflamaya etkisi başlıklı makalemizde Diyet önerileri, limon ve limonlu su hakkında bilgiler verilmektedir.

Arama Terimleri: at kestanesi yagi nasil kullanilir Bir Cevap Yaz

erymuharrem Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *