«

Malzemeler: Bir Su bardağı Pirinç, Yarım Kilo Kıyma, Bir büyük soğan, İki yumurta, Bir çay bardağı galeta unu, Bir tatlı kaşığı karabiber, kimyon ve Tuz. İki su bardağı Ayçiçek yağı. Zeytinyağı kullanılmaz buna dikkat ediniz.

Not: Bu hazırlanan Kadınbudu köfte tarifi 4 (Dört) kişilik sunulmaktadır. İsteğe bağlı sizler kişi sayısına göre bu malzeme çeşitlerini azaltabilir ya da çoğaltabilirsiniz…

 

 

Kadın Budu Köfte Tarifi - Kadın Budu Köfte Tarifi
Kadın Budu Köfte

Kadınbudu köfte yapımımız da öncelikle pirinci haşlayıp akabinde soğutmaya vereceğiz. Tıpkı bu yaptığımız işlem gibi yarım kilo kıyamın yarısını yani 250 gramını soğan ile kavurarak baharatlarını da ekleyerek soğumaya bırakıyoruz. Bu işlemi hem pirinç hem de kıyma için hemen hemen aynı görevi görmektedir. Kalan 250 gram kıyma ise çiğ olarak kullanılacaktır. Bu işlemi yapmak için ise bütün malzemeleri derin bir kaba alıp yoğurmaya başlıyoruz. Yaklaşık on on beş dakika yoğurduktan sonra en az bir ya da iki saat dolapta bekletmeye bırakıyoruz. Bu işlemi yapmak için aslında ideal olan bir gece önceden çiğ ve baharatlarla karışmış kıymayı dinlendirmeye bırakmak daha güzel bir lezzet katacaktır.

Dinlenen kıymayı yani iç malzemeleri şekil vererek bir kaba kırdığımız iki adet yumurtaya batırıyoruz, sonrasında ise galeta ununa batırıyoruz. Bu işlemde dikkat etmeniz gereken püf nokta, öncelikle yumurtaya sonrasında una batırmanızdır, eğer ki önce una sonra yumurtaya batırırsanız yumurtalar yanar ve içi çiğ kalır. Yumurtaya ve una batırdıktan sonra tıp bir balık kızartır gibi işlem yaparak kızgın yağa bırakıyoruz ve pişirme işlemine geçiyoruz.

Sırası ile kısacası ele alacak olursak, yukarıda hazırladığımız çiğ ve pişmiş kıymayı pirinç dâhil karıştırarak güzelce yoğuruyoruz ve sonrasında ise yumurtaya una batırarak balık kızartır gibi kızartıyoruz. Ortalama bir kadınbudu köfte zaten yaklaşık bir ya da ki dakika içinde kızarmaktadır, pişme ayarını nasıl anlayacağınız konusunda ise kızgın yağda kızaran kadınbudu köftenin rengi siyah olmasın. Yanma derecesine gelmeden kızgın yağdan çıkartacağız sonrasında da servis için hazırlığımızı yapacağız.

Faydaları ve zararları: Kolesterol olanlar için pek tavsiye edilmemektedir, özellikle de et ve yağ bir araya geldiği aynı zamanda da un ve yumurta da kullanıldığı için kalorisi yüksek bir yiyecektir.

Kadın Budu Köfte - Kadın Budu Köfte Tarifi

Yazımıza oy verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Kolay Tas Kebabı Tarifleri başlıklı makalemizde Kolay Tas Kebabı, tas kebabı ve tas kebabı nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Yemek Zamanı Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *