«

Kokoreç tarifi birçok kişinin çok sevdiği pratik bir aperatif türüdür, özellikle de gecelerin vazgeçilmezi haline gelen kokoreci artık sizler de evinizde kendiniz yapabileceksiniz. Bunun için yapmanız gereken oldukça zahmetsiz ve bir o kadar da pratik bir işlem olacaktır. Bulunduğunuz yerler de birçok kokoreççiler sakatat satanlardan almakta ve genelde onlar tamamen çiğ halde aldıkları için kendi dükkânların da müşterilerin gözü önünde pişirmektedir. Sizin yapacağınız en pratik işlem ise bu sakatatçılar ile görüşerek onlar evde kokoreç yapmak için %50 pişmiş kokoreçler vermektedir. Sizler bu %50 pişmiş kokoreci sadece tost makinasın da ya da tavada birkaç tur çevirerek tamamen pişirecek ve sadece 10 dakika gibi kısa bir süre içerisin de bu harika kokoreç lezzetini evinizde kendiniz de yapabileceksiniz.

Evde kokoreç tarifi İçin Gerekli Malzemeler;

Malzemeler:

  • %50 pişmiş Kokoreç (Sakatatçılar ve et balık kurumunda mevcut)
  • Yeşilbiber,
  • Domates
  • Tuz
  • Pul biber
  • Kimyon
  • Limon
  • İsteğe bağlı yeşillik ve turşu

 

Kokoreç Nasıl Yapılır?

Sakatatçılar da %50 pişmiş olan kokoreci alın ve bir Streç kâğıdına sararak bir gün buzlukta bekletin, akabinde buzlukta beklettiğiniz bu kokoreci Streç den çıkartın ve dinlendirmeye bırakın. İster dilimlenmiş ister kıyma gibi tamamen parçaladığınız bu kokorecin üzerine sadece tuz ekin ve pişirme işlemine geçin. Genelde tost makinası üzerinde takti bir kaşık ile kokoreçleri pişirmek oldukça lezzetlidir, ya da mangal üzerine sac koyarak mangalda da pişirebilirsiniz. En çok sevilen zaten sac içerisinde pişmesidir ve tüplü ocağın üzerine dahi sacı koyarak kokoreçlerinizi içerisine bırakın ve pişirmeye başlayın.

 

Kokoreç genelde ekmek asında muhteşem bir lezzeti almaktadır, isteğe göre pişirirken içerisine domates, yeşilbiber ekleyebilirsiniz. Kokoreci en başta gelen baharatı ise pul biber ve kimyon ile harlanmasıdır, kokorecin kokusunu sevmeyenler için kimyonu arttırmaları tavsiye edilmektedir.

 

Evinizde kokoreç yapmak artık çok kolay ve bu yöntem ile aynı zamanda da oldukça düşük bir bütçe ile evinizde haftada iki üç gece kokoreç ziyafeti verebilirsiniz. Alkol kullananlar için de alkolden sonra en çok sevilen yiyecektir ve artık çorbacılar da kokoreççiler de zaman geçirmek yerine evinizde daha hijyenik bir şekilde bu muhteşem lezzeti tadabileceksiniz.  Kokoreç tarifi sayesinde ne yediğinizden tamamen emin olacak ve kendi evinizde lezzete doyacaksınız.

Yazımıza oy verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan İzmir Köfte Tarifi başlıklı makalemizde izmir köfte, izmir köftenin yapılışı ve izmir köftesi sulu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Yemek Zamanı Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *